W wyniku realizowanych zadań wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego przy wykorzystaniu sprzętów zakupionych z programu „Laboratorium Przyszłości” uczniowie naszej szkoły poszerzali swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania się, roli warzyw i owoców w codziennej diecie. Na zajęciach z pedagogiem szkolnym przygotowywali smaczne i zdrowe koktajle owocowe-warzywne jako ciekawą alternatywę niezdrowych posiłków. Koktajle wyszły naprawdę pyszne, a uczniowie wypili je bardzo szybko.
,,W zdrowym ciele, zdrowy duch".
- 7
Międzynarodowy Dzień Mediacji – 20 października
- 1
Mediatorzy rówieśniczy ze Szkolnego Klubu Mediatora w dniach 17-21.10.2022r. włączyli się w obchody „Tygodnia Mediacji” i „Międzynarodowego Dnia Mediacji”. Przygotowali gazetkę informacyjną, plakaty promujące mediację oraz apel
dla uczniów całej szkoły, na którym promowali mediację i udzielali informacji
na temat możliwości skorzystania z pomocy mediatorów rówieśniczych przy rozwiązywaniu konfliktów na terenie szkoły. Ponadto pedagog szkolna przeprowadziła lekcje w klasach V- VIII nt. mediacji. Klasa IV w związku
z uczestnictwem w programie „Serce i Pomoc” - uczestniczyła w warsztatach
z mediacji.Czym są mediacje?
Mediacje są rodzajem pertraktacji, w których osoba trzecia – neutralny i bezstronny mediator, pomaga znaleźć rozwiązanie w sytuacji, gdzie przynajmniej dwie osoby nie umieją się ze sobą porozumieć. Zadaniem mediatora jest wsparcie obydwu stron
w dojściu do porozumienia.Cel mediacji:
Celem mediacji jest wspólne wypracowanie takiego rozwiązania konfliktu, w którym mamy do czynienia z dwoma zwycięzcami – nie ma tutaj przegranych, obie strony powinny z takiego rozwiązania odnieść korzyści.
Mediacja koncentruje się na potrzebach i interesach uczestników konfliktu oraz
na rozwiązaniu problemu, a nie na wskazaniu winnego. Daje więc szansę
na rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony, na wypracowanie ugody korzystnej dla obu stron konfliktu.Zasady mediacji:
Mediacja jest procesem, w którym obowiązują pewne zasady, są to:
- dobrowolność,
- poufność,
- neutralność,
- akceptowalność i bezstronność.
Pamiętaj jesteś uczestnikiem konfliktu lub nie wiesz jak pomóc innym zgłoś się do mediatorów szkolnych.
Wycieczka do kina Helios i do Państwowej Straży Pożarnej.
- 10
Dnia 27 listopada uczniowie klas I, II wraz z Oddziałem Predszkolnym wybrały się na wycieczkę. Pierwszą atrakcją, była Bajka ,,TEDI I SZMARAGDOWA TABLICA" obejrzana w Kinie Helios. Następnie uczniowi udali się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Uczniowie brali udział w zajęciach przeprowadzonychw sali edukacyjnej „Ognik”. Dzieci były bardzo zainteresowane zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym i chętnie włączały się w dyskusję o zagrożeniach. Obejrzały krótkie bajki edukacyjne i dowiedziały się na czym polega praca strażaka, nauczyły się jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe, poznały ubiór strażaka oraz sprzęt ratowniczy. Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia jak rozprzestrzenia się dym w pomieszczeniu, mieli również możliwość obejrzenia samochodów strażackich, mogli również przymierzyć prawidzwy strój do gaszenia pożarów i nie tylko.
Wycieczka do Zespołu Parków Krajobrazowych w Krośnie z siedzibą w Dukli.
- 3
21 października 2022 roku uczniowie klas III, IV i VI odbyli szkolną wycieczkę do Zespołu Parków Krajobrazowych w Krośnie z siedzibą w Dukli. Głównym celem tej wycieczki było zapoznanie się z florą i fauną karpackich parków krajobrazowych oraz integracja zespołów klasowych. Najpierw uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych; wykonywali prace plastyczno- techniczne z masy solnej na temat „Moje obserwacje przyrody”. Później w sali informacyjno – edukacyjnej uczniowie obserwowali na ścianach fotografie lasu i całą przestrzeń wypełnioną modelami pni drzew. W pniach umieszczone były monitory dotykowe, Każdy mógł w swoim tempie obejrzeć na nich prezentacje multimedialne. Zawierały one opisy, zdjęcia rzadkich roślin i zwierząt oraz informacje o zabytkach historycznych i kulturowych występujących na obszarach Parków Krajobrazowych administrowanych przez Zespół. Są to Park Krajobrazowy Czarnorzecko-Strzyżowski wraz z otuliną, Jaśliski, Ciśniańsko - Wetliński, Doliny Sanu oraz Pasma Brzanki. Kolejno uczniowie spędzali czas w strefie relaksu na świeżym powietrzu z wykorzystaniem zainstalowanych tam interaktywnych tablic edukacyjnych oraz na wspólnych zabawach przy ognisku. Wspólny pobyt przyczynił się również do integracji zespołów klasowych.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia i przypada w dniu 10 października. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, jak również pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ale także ulepszanie opieki medycznej nad chorymi psychicznie. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest przesłanie „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”.
Kończący się miesiąc październik minął pod znakiem dbałości o zdrowie psychiczne. W związku z obchodzonym Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego odbyły się w naszej szkole warsztaty z psychologiem szkolnym, w których udział wzięli uczniowie z klas siódmej i ósmej. Celem spotkań z młodzieżą było uświadomienie potrzeby dbałości, nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Uczniowie dowiedzieli się jak minimalizować ryzyko zaburzeń psychicznych, jak troszczyć się o siebie, czego potrzebuje nasz mózg , aby dobrze funkcjonować. Młodzież dzieliła się swoimi sposobami na troski i smutki, a na koniec powstał wielki plakat
z radami od uczniów dla uczniów.
Święto Pieczonego Ziemniaka.
- 1
20 października w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” uczniowie klasy III wraz z rodzicami i wychowawcą zorganizowali Święto Pieczonego Ziemniaka. Chcąc uczcić jedno z najpopularniejszych i zdrowych warzyw przygotowali uprawiane przez swoje rodziny ziemniaki. Z tych ziemniaków wykonali frytki, które są jednym z najpopularniejszych dań na świecie. Częstowali nimi swoich szkolnych kolegów, dostarczając im wielu cennych witamin tak potrzebnych do prawidłowego rozwoju człowieka.
Czy wiecie, że;
-
Początkowo uprawą ziemniaków trudniły się ludy zamieszkujące Amerykę Południową.
-
W XVI wieku do Europy ziemniaki przywieźli Hiszpanie.
-
Do Polski ziemniaki przywiózł król Jan III Sobieski po zwycięstwie pod Wiedniem w 1683 roku.
-
Prawdopodobnie ojczyzną smażonych ziemniaków jest Belgia.
-
Belgowie pragną, aby ich danie narodowe zostało wpisane na listę UNESCO.
-
Największą porcję frytek usmażyli Brytyjczycy – 448 kg.
-
SZKOŁA PAMIĘTA
- 3
28 października uczniowie Szkoły Podstawowej w ŁękachStrzyżowskich odwiedzili lokalne miejsca pamięci, poznali związaną z nimi historię, złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili symboliczne znicze, włączając się tym samym do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #Szkołapamięta.Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i społeczności lokalnej. Pamiętamy…#SzkołaPamięta
Podczas krótkiego Apelu wspomnieliśmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas dni wolnych.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
,,Jakże nie pisać wierszy,jakże nie płonąć w podzięce,za światło, co się rozszerza,za dar najpiękniejszy,za wiedzę''
4W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrała się Dyrekcja Szkolna, Nauczyciele i cała społeczność uczniowska. Odpowiedzialną za przygotowanie oprawy artystycznej w tym roku szkolnym, był Samorząd Uczniowski. Cała oprawa artystyczna była bardzo bogata. Uczniowie przygotowali pięknepiosenki, jak również teksty, które podkreślały znaczenie Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Wszystko to zostało zręcznie poprzeplatane podniosłymi piosenkami. Atmosfera była bardzo uroczysta, ale również zawierała elementy humorystyczne. Dzięki temu odczuć można było wyjątkowość tego święta, ale także radość życia społeczności szkolnej. Cała uroczystość została zręcznie uwieńczona pięknymi kwiatami oraz upominkami. Wręczenie upominków było wyrazem wdzięczności za trud i czas poświęcony naszej edukacji i wychowaniu.
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najsympatyczniejszego Nauczyciela. Największą liczbę głosów otrzymała:
Pani Natalia N.
Pani Anna Ł.
Pani Marta Ć.
Gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy samych pozytywnych chwil.
Doświadczenia chemiczne.
- 8
Powszechnie wiadomo, iż dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.
Nasze Pociechy mogły zaspokoić swoją ciekawość podczas wykonywania eksperymentów chemicznych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest efekt cieplarniany. Perfekcyjnie przygotowane stanowiska pozwoliły im spróbować swoich możliwości podczas doświadczeń.
„Mała książka – wielki człowiek”.
W tym roku klasa pierwsza przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów. Kampania ta realizowana jest w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Wszyscy uczniowie pierwszej klasy otrzymali wyprawki Czytelnicze na którą składa się:
- Książka „Pierwsze abecadło”- zawiera wiele tekstów polskich autorów, które poparte są pięknymi graficznymi obrazkami. Książka ta ma na celu rozwinięcie umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania a następnie zachęcenie uczniów do samodzielnego czytania.
- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” to broszura, która jest informatorem dla rodziców jak wspierać swoje dzieci w pierwszych krokach nauki czytania. Zawiera również pomysły na zabawy dla najmłodszych, które można połączyć z tekstem w książce.
- Plakat „Kreatywny alfabet” do wycinania.
Nasi pierwszoklasiści z radością przyjęli prezenty. Ich wręczenie odbyło się w dniu 14 października przed uroczystą akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zostały im przedstawione najważniejsze cele kampanii tj. zachęcenie do czytania już od najmłodszych lat, wspólne czytanie z rodzicami co buduje trwałe więzi w rodzinie i pozytywny wpływ czytania na rozwój dziecka od najmłodszych lat.
Życzymy pierwszakom i rodzicom miłej i udanej przygody z książką!
Archiwum Aktualności