•  

          04 października 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 8. w Krośnie miała miejsce konferencja dla dyrektorów i nauczycieli szkół, które przystąpiły do Projektu SP! Serce i Pomoc.

          W tym dniu nasza szkoła otrzymała z rąk podkarpackiego wicekuratora - Stanisława Fundakowskiego - wstępną akredytację dla działań objętych projektem SP! Serce i Pomoc. Tym samym Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego znalazła się na mapie szkół województwa podkarpackiego, które uczestniczą w projekcie.

        • Działania podejmowane przez nauczycieli:

        • Działania podejmowane przez nauczycieli:
          1. W zakresie współpracy z nauczycielami I etapu edukacyjnego i specjalistami:
          Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego miały miejsce spotkania wychowawcy klasy III
          z wychowawcą klasy IV, których celem było przekazanie nowemu wychowawcy najistotniejszych informacji o osiągnięciach, trudnościach, potrzebach uczniów oraz dokumentacji klasy, w tym dokumentacji psychologiczno – pedagogicznej. Wychowawca klasy IV oraz pozostali nauczyciele zapoznali się z dokumentacją psychologiczno – pedagogiczną uczniów i opracowali dostosowania i formy pomocy; zapoznali się także
          z ocenami opisowymi uczniów.
           2. W zakresie organizacji pracy:
          Zarówno wychowawca jak i wszyscy nauczyciele uczący w klasie IV ustalili zasady pracy z uczniami i sposoby przekazywania informacji;  przedstawiono uczniom nauczycieli uczących w klasie nowych przedmiotów; uczniowie otrzymali plan zajęć lekcyjnych z uwzględnieniem sal lekcyjnych, w których odbywają się zajęcia dla danej klasy. Nauczyciele zapoznali uczniów z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania; z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole; regulaminami pracowni, organizacją pracy na poszczególnych zajęciach edukacyjnych;  przedstawienie zasad funkcjonowania szkoły – zapoznanie uczniów z regulaminami świetlicy, biblioteki, szatni, pracowni językowej, pracowni informatycznej. Uczniowie na bieżąco otrzymywali pomoc ze strony wychowawcy i nauczycieli w zrozumieniu wymagań jakie stawia przed nimi II etap edukacyjny.  
          3. W zakresie spraw wychowawczych:
          Na początkowych zajęciach z wychowawcą został wybrany samorząd klasowy, zostały określone jego działania; wychowawca przydzielił też inne funkcje uczniom w klasie, takie jak: dyżury, podział na sekcje - artystyczną (zajmującą się wystrojem klasy, wykonywaniem okolicznościowych gazetek); porządkową -( wspomagającą dyżurnych w dbaniu o porządek w klasie, sprzątaniu stanowisk po pracy na zajęciach artystycznych, np. plastyka). Grupy te nie zostały wyznaczone na stałe - uczniowie mieli możliwość zmiany po dwutygodniowym okresie. Działania te były jednym ze sposobów na integrację zespołu klasowego przez wspólne działanie; wspólne pokonywanie przeszkód.
          Oddzielna lekcja poświęcona była omówieniu praw i obowiązków ucznia; dzieci zostały zapoznane również z kryteriami oceny zachowania. Cały czas wszyscy nauczyciele na bieżąco poznawali mocne i słabe strony uczniów; obserwowali zmiany w zespole, pozycję uczniów w klasie i w razie potrzeby rozmawiali z uczniami, znajdując czas dla każdego ucznia; pomagając w rozwiązaniu ewentualnego problemu.

          Nauczyciele zachęcali uczniów do chwalenia się swoimi sukcesami; dostrzegali najmniejsze ich sukcesy i doceniali je na forum klasy i szkoły.

             4. W zakresie pracy w grupie:
          Praca w grupie na zajęciach edukacyjnych stała się priorytetem. Dzięki współpracy w grupie uczniowie mieli lepiej się poznać, uczyć się wzajemnego zaufania, udzielać pomocy w razie potrzeby uczniom słabszym; uczyć się bycia odpowiedzialnym za wspólną pracę; czuć się dobrze i bezpiecznie we własnej grupie rówieśniczej.

               ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM - MEDIACJE RÓWIEŚNICZE

          Adresatami innowacji byli uczniowie klasy IV. Niniejsza innowacja miała na celu szerzenie idei właściwego reagowania na sytuacje konfliktowe z wykorzystaniem poznanych metod ich rozwiązywania. Miała ona zachęcać i motywować uczniów do przeciwdziałania przemocy i agresji. Innowacja „Mediacje rówieśnicze” jest odpowiedzią na konflikty uczniów w szkole, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym
          w aktualnej podstawie programowej.

          Inspiracją do opracowania innowacji stało się umożliwienie uczniom samodzielnego rozwiązywania konfliktów rówieśniczych. Innowacja dotyczyła mediacji szkolnych. Miała na celu propagowanie rozwiązywania konfliktów wśród młodych ludzi bez użycia przemocy. Mediacje są jednym ze sposobów nauczania uczniów podstawowych zasad rozmawiania, przedstawiania swoich racji i umiejętności słuchania drugiej osoby. Zajęcia dotyczyły kultury rozwiązywania konfliktu uczą głębszego i szerszego spojrzenia na wiele spraw, pokazywały, że za złymi działaniami mogą kryć się  nieświadome motywy lub dobre intencje. Uczyły takiego postępowania w przyszłości, które pozwala uniknąć konfliktów lub prowadzić do ich rozwiązania.

          Cel główny:

          • Podniesienie poziomu kompetencji społecznych i obywatelskich wśród uczniów.
          •  Wzrost umiejętności negocjacji i mediacji jako nieinwazyjnych sposobów rozwiązywania konfliktów.
          •  Podniesienie poziomu edukacji prawnej i społecznej.
          •  Podniesienie poziomu komunikacji interpersonalnej i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.

          Przewidywane osiągnięcia (korzyści wdrożenia innowacji)

          Uczniowie będą:

          • lepiej rozumieć innych,

          • posiadać lepsze zdolności rozwiązywania konfliktów,

          • umieć wyrażać swoje uczucia, oczekiwania i potrzeby bez negatywnych emocji,

          • unikać agresywnego zachowania,

          • wykazywać większą chęć pomocy innym,

          • wykazywać bardziej prospołeczne nastawienie

           


        • PRACUJEMY W GRUPACH!

        • W I i II półroczu bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy IV byli wdrażani do pracy w grupie na zajęciach edukacyjnych ze wszystkich przedmiotów. Innowacyjne metody i formy pracy na lekcjach pozwalały na uczenie się wzajemnej życzliwości, współpracy, budowaniu pozytywnych relacji rówieśniczych, odpowiedzialności za powierzone zadania. Nauka stała się dla uczniów ciekawsza, chętnie i aktywnie uczestniczyli w lekcjach; wykazywali się twórczą postawą i pomysłowością. Oto przykłady:

          Lekcja kleksografii na języku polskim.

          Przy omawianiu lektury: "Akademia Pana Kleksa" uczniowie klasy IV mieli możliwość tworzenia kolorowych kleksów na kartce A4. Po złożeniu i rozłożeniu zamalowanej różnymi kolorami kartki, oczom ich ukazywały się przeróżne kształty. Zadaniem uczniów było wymyślić i opowiedzieć historyjkę związaną z powstałym "kleksem". Powstało wiele różnych opowiadań; uczniowie wymyślali ciekawe, często śmieszne opowieści.

        • Lekcja muzyki i plastyki

        • Uczniowie chętnie pracowali na lekcjach muzyki, tworząc projekty i prezentacje. Bardzo dobrze opanowali rozwiązywanie zadań muzycznych oraz z wielkim zapałem wykonywali piosenki. Notatki podawane na lekcjach opanowali w stopniu bardzo satysfakcjonującym.Podczas lekcji plastyki, uczyli się wyciszania i skupiania na wykonaniu pracy plastycznej, oraz wykorzystywania swojej kreatywności

          Uczniowie klasy IV na lekcjach muzyki oraz plastyki podczas pracy w grupach, wspierali się wzajemnie oraz starali się rozwiązywać problemy poprzez rozmowę. Z chęcią brali udział w metodach ruchowych i rytmizacji w muzyce, a dodatkowo sami starali się przekazywać i tworzyć muzykę za pomocą ruchu, gestów oraz gestodźwięków. Na lekcjach plastyki rozwijali swoją kreatywność, wyobraźnię oraz pomysł w tworzeniu nowych innowatorskich prac plastycznych.

          W związku, ze zbliżającą się Wiosną dnia : 17.03. 2022r, uczniowie na lekcji plastyki , stworzyli plakaty przedstawiające "Wesołą Panią Wiosnę". Celem lekcji było rozbudzenie dziecięcej wyobraźni, nauka współpracy w grupie oraz wspólnej kreatywności. Prace klasy 4 zostały zawieszone na szkolnym korytarzu. 

          Celem lekcji było, pokazanie uczniom w jaki sposób, po przez zabawę można poznać swoją wyobraźnię i kreatywność. Dzieci świetnie bawiły się podczas lekcji, na której nie brakowało również śmiechu.  Klasa 4 na lekcjach muzyki, uczyła się wspólnej gry na instrumentach jakie są Bum Bum Rurki. Celem lekcji było stworzenie małej orkiestry, oraz wprowadzenie umiejętności współpracy w większej grupie i integracji.

           

        • Lekcje języka angielskiego

        • W pierwszym półroczu prowadząc zajęcia wykorzystywana była technika pracy w grupie. Na zajęciach uczniowie byli angażowani i zaciekawiani językiem angielskim poprzez połączenie ćwiczeń zabawowych ze standardowymi zadaniami. Uczniowie uczyli się języka poprzez filmiki, piosenki, rymowanki, pokazywanki, krzyżówki, odgrywanie ról i inne. Na lekcjach zwracałam uwagę na poprawę koncentracji uczniów i pokazywałam im techniki skutecznego zapamiętywania oraz tworzenia notatek. Poza tym uczniowie klasy IV chętnie zaprezentowali się w obchodzonym w naszej szkole Dniu Języków Obcych.

           

        • AKTYWNOŚĆ UCZNIÓW KLASY IV W SZKOLE I POZA NIĄ

        • Oprócz działań wychowawczych opisanych w planie pracy takich jak: poznanie mocnych i słabych stron uczniów; wybór samorządu klasowego i określenie jego działań; obserwacja zmian w zespole, pozycji uczniów

          w klasie; przydział dodatkowych funkcji w klasie; omówienie praw i obowiązków ucznia; zapoznanie uczniów

          z kryteriami oceny zachowania; rozmowy z uczniami, znalezienie czasu dla każdego ucznia; pomoc

          w rozwiązaniu ewentualnego problemu; zachęcanie uczniów do chwalenia się swoimi sukcesami; dostrzeganie najmniejszych sukcesów uczniów i docenianie ich na forum klasy, szkoły, itp. - zarówno wychowawca oraz inni nauczyciele zachęcali uczniów do aktywności w uroczystościach szkolnych, konkursach, akcjach charytatywnych.

          Uczniowie chętnie brali w nich udział:

          - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia,

          - Dzień Języków Obcych,

          - udział w akademii z okazji Odzyskania Niepodległości,

          - andrzejki

          - mikołajki

          - wspólne ubieranie choinki i klasowa wigilia

          - klasowy konkurs na najładniejszą laurkę z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka,

          - zabawy karnawałowe

          - Dzień Kobiet w klasie IV,

          - Dzień bez Plecaka,

          - pieczenie ciasteczek z okazji Dnia Cukiernika;

          - kwestowanie w Ogólnopolskiej Akcji: Pola Nadziei;

          - udział w Akcji: Góra Grosza;

          - udział w akcji: Świąteczna Paczka

          - udział w akademii: Majowe Święta;

          - reprezentowanie szkoły w Gminnym Konkursie Recytatorskim i Plastycznym Poezji Jana Pawła II w Odrzykoniu,

          Wyżej wymienione działania miały na celu integrację uczniów klasy IV, doskonalenie umiejętności współpracy

          w grupie; nastawione były na pomysłowość, kreatywność i inwencję uczniów. Działania te miały również pomóc dzieciom uczyć się jak radzić sobie ze stresem, znosić porażki, a przy tym czuć się akceptowanym wśród rówieśników; mieć poczucie bezpieczeństwa, życzliwości i pewności pomocy ze strony wychowawcy, czy innych nauczycieli.


        • Wycieczka do Bóbrki

        • 15 września 2021 roku uczniowie klas: III i IV pojechali na wycieczkę do Bóbrki.

        • „Mądry jak sowa”

        • Klasa trzecia wraz z nauczycielami uczącymi podejmuje różnorodne działania innowacje pod hasłem „Mądry jak sowa”. Poprzez działania uczniowie są wdrażani do samokształcenia i samodzielnego rozwoju. Takie działania, podejście empatyczne (serce) przez nauczycieli uczących w klasie III, ułatwiają adaptację do nowej sytuacji edukacyjnej w klasie IV nie tylko uczniowi, ale także jego rodzicom. Celem jest zminimalizowanie niepowodzeń szkolnych uczniów, podtrzymanie motywacji uczenia się i zapewnienie poczucia sukcesu każdemu uczniowi. Uczniowie klasy III podczas realizacji działań innowacyjnych budują poczucie własnej wartości. Chętnie uczestniczą w konkursach ogólnopolskich „Synapsik”, „Olimpusek”, „Zuch”- osiągnęli wysokie wyniki i otrzymali dyplomy laureata. Te działania przyniosły dzieciom radość.

          Bycie czwartoklasistą wiąże się ze spełnieniem oczekiwań wielu nauczycieli, zdobywaniem wiedzy z podziałem na przedmioty.

          Czwartoklasiści chętnie współdziałają z trzecioklasistami pomagając im sprostać wymaganiom.

          Poprzez kreatywne działania takie jak:

          • Wycieczka do Bóbrki integrująca klasy III i IV oraz nauczycieli.

          • Wspólne wykonywanie ilustrowanych słowniczków ortograficznych,.

          • Czytanie legend polskich w klasie i ich omawianie.

          Uczniowie kształtują umiejętności czytelnicze, poznawcze i manualne przy pomocy urozmaiconych metod oraz wzajemnie uzupełniających się zajęć. Towarzyszące projektowi zajęcia czytelnicze pozwalają wejść uczniom w magiczny świat. Pobudzają wyobraźnię młodego odbiorcy. Czytanie i słuchanie książek poprawia wzajemną relację między uczniami w klasie 3. Wykształca postawy patriotyczne, społeczne i obywatelskie. Rozwija umiejętność współdziałania w grupie. Pogłębia wiedzę o literaturze dziecięco młodzieżowej.

          A oto kolejne działania, które uatrakcyjniają uczniom zajęcia, pomagają w uczeniu się i w zrozumieniu siebie nawzajem:

          • Konkursy czytelnicze w klasie.

          • Zabawy, gry edukacyjne, rebusy, krzyżówki, zagadki samodzielnie utworzone pod kierunkiem wychowawcy i nauczycieli uczących przyczyniają się do powstania więzi emocjonalnych i powstania bliskich relacji między uczniami.

          • Wróżby andrzejkowe, zabawy karnawałowe, konkursy na EKO –MODA-wykonanie stroi poprzez wsparcie rodziców i nauczycieli.

          • Kształcenie u uczniów umiejętności pisania w zeszytach w jedną linię.



           

          Wychowawca klasy 3

        •  Gry i zabawy integracyjne  

        •  

          04 października uczniowie klas III i IV w ramach programu „SERCE i POMOC” pod opieką wychowawców świetnie się bawili się przy wspólnych grach i zabawach na sali gimnastycznej. Były to zabawy zręcznościowe z piłką, gra w siatkówkę oraz gry planszowe związane z bezpieczeństwem. Nie zabrakło też gier językowych i mini dialogów w języku angielskim. Spotkanie było pełne pozytywnych emocji i wrażeń. Współpraca i wzajemne dopingowanie udzieliło się wszystkim.

          Beata Cygan,

          Grażyna Rec

        • Integracyjny wyjazd do kina na film „King: Mój przyjaciel lew”

        • W dniu 22 września klasy III, IV i V wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do kina Helios w Krośnie na film „King: Mój przyjaciel lew”. O godzinie 8.00 ochoczo zebraliśmy się przed szkołą i szkolnym autobusem wyruszyliśmy w dwudziestominutową trasę do kina. Na miejscu zakupiliśmy popcorn, napoje i następnie weszliśmy do sali kinowej. Film opowiadał o nastoletniej Ines i jej bracie Alexie, którzy znaleźli lwiątko i nadali mu imię King. Gdy okazało się, że mały lew jest poszukiwany i grozi mu niebezpieczeństwo, rodzeństwo wpadło na szalony plan – chcieli mu pomóc wrócić do prawdziwego domu.

          Cała ta opowieść budzi bardzo wiele emocji, ale przede wszystkim uczy takich wartości jak: przyjaźń, tolerancja, akceptacja, wzajemne zrozumienie, wsparcie i pomoc drugiemu.

          Uczniowie byli pełni wrażeń po obejrzanym filmie. Podczas drogi powrotnej żywo dyskutowali na temat filmu.

          Wspólna wycieczka do kina, której celem była integracja zespołów klasowych okazała się również wspaniałą lekcją życia o TOLERANCJI I AKCEPTACJI DRUGIEGO CZŁOWIEKA.

           

        • Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.

        • We wrześniu uczniowie klasy III i IV uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. W ramach integracji wspólnie przygotowywali projekty dotyczące krajów z całego świata. Mieli za zadanie dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z wybranym krajem, a następnie w ciekawy sposób zaprezentować swoje odkrycia przed społecznością szkolną. Uczniowie pracując w grupach mieli szansę uczyć się od siebie nawzajem i rozwijać samodzielność. Poprzez wspólną pracę
          kształcili u siebie takie umiejętności jak: umiejętność selekcji, gromadzenia i opracowywania informacji, a ponadto komunikacji w grupie i umiejętności prezentacji przed publicznością.

          „Buenos dias”, „Ohayou gozaimasu”, „Guten morgen” , „Bonjour “ – takie powitania dało się
          usłyszeć podczas prezentacji krajów. Powiewały flagi Grecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii,
          USA, Niemiec, Chin, Japonii, Włoch, Szwajcarii, Brazylii i wielu innych. Wyruszyliśmy
          w podróż dookoła świata i odkryliśmy nowe tradycje, zabytki, nadzwyczajne miejsca,
          a także nauczyliśmy się szanować odmienność kulturową. Dużą uwagą cieszyły się quizy,
          w których uczniowie mogli wykazać się nowo zdobytą wiedzą.

           

           

        • Wyjazd integracyjny.

        •  

          04 listopada uczniowie klasy 3, 4 oraz 6 wzięli udział w kolejnym wyjeździe integracyjnym. Tym razem wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia hangaru na lotnisku w Krośnie, gdzie mogliśmy posłuchać o bogatej historii oraz tradycjach lotniczych sięgających lat 30 ubiegłego wieku. Uczniowie mieli możliwość wsiąść do szybowca i przez chwilę poczuć się pilotem. Z ciekawością przyglądali się również startującemu i lądującemu szybowcowi.

          Kolejny celem wyjazdu było przybliżenie bogatej kultury naszego regionu poprzez zwiedzanie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, miejsca, w którym tradycja przenika się z nowoczesnością, co dla młodych ludzi jest niezwykłą lekcją historii. Połączenie nowoczesnych technologii interaktywnych z historią pozwalało dzieciom poznawać tradycje mieszkańców regionu związane np. z ziołolecznictwem, zaślubinami, spędzaniem czasu wolnego.

          Uczniowie mieli możliwość interaktywnego przymierzania tradycyjnych strojów, koszenia łąki lub młócenia zboża. Poznawali lokalne legendy, odsłuchiwali pieśni i przyśpiewki lokalne. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z rękodzielnictwa, rozwijali swoje zdolności artystyczne, manualne i kreatywne, tworząc magnesy na lodówkę. Warsztaty te sprawiły im wiele radości, u niektórych ujawniając niezwykłe talenty twórcze.

          Podczas wycieczki uczniowie wszystkich klas wspólnie wymieniali się wrażeniami z wyjazdu.

           

           

        • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

        • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

           

          21 listopada uczniowie klasy III i IV wraz z uczniami z innych klas uczestniczyli w apelu z okazji  Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

          Wspólnie uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka poprzez ubranie się na niebiesko. Zorganizowaliśmy akcję malowania twarzy na niebiesko, a podczas apelu zaśpiewaliśmy piosenkę o prawach dziecka, którą wcześniej wspólnie przygotowywaliśmy. Dowiedzieliśmy jak działa UNICEF, a na koniec wspólnie zagraliśmy w quiz Kahoot przypominając sobie najważniejsze kwestie związane z prawami dziecka. Ponadto podczas lekcji wychowawczych uczniowie podjęli tematy zarówno o prawach dziecka jak i o tolerancji i dyskryminacji.

          #goblue, #unicefpoland, #WorldChildrensDay

           

           

        • Wycieczka szkolna do Łańcuta.

        •  

          Uczniowie z klasy III, IV i VI w dniu 07.10. 2022r. brali udział w wycieczce szkolnej do Łańcuta. Podczas wyjazdu uczestniczyli w „żywej lekcji historii- przenosili się w czasie do jednego z najpiękniejszych zamków – pałaców w Polsce”. Obserwowali i podziwiali piękno polskiej jesiennej przyrody. Wspólnie spędzali czas w kręgielni w Dobrzechowie i na placu zabaw we Frysztaku.

           

      • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

        W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

        Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W dniu 21.11.2022 w obchody włączyła się także nasza placówka. W poniedziałek uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka poprzez ubranie się w kolorze niebieskim. Zorganizowaliśmy akcję malowania twarzy na niebiesko, a podczas apelu wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o prawach dziecka. Uczniowie starszych klas przypomnieli wszystkim jakie są prawa dziecka i gdzie szukać pomocy w przypadku ich łamania. Dowiedzieliśmy jak działa UNICEF, a na koniec wspólnie zagraliśmy w quiz Kahoot przypominając sobie najważniejsze kwestie związane z prawami dziecka. Ponadto podczas lekcji wychowawczych uczniowie podjęli tematy zarówno o prawach dziecka jak i o tolerancji i dyskryminacji.

        #goblue, #unicefpoland, #WorldChildrensDay

         

      •  

        Święty Mikołaj w naszej szkole!

         

        06 grudnia do uczniów klas III – IV zawitał Święty Mikołaj wraz z diabełkami, obdarowując dzieci wspaniałymi prezentami. W każdej klasie uczniowie rozmawiali ze Świętym Mikołajem, śpiewali mu piosenki i recytowali wiersze. Dzieci otrzymały prezenty i również obdarowały Mikołaja podarunkami. Rozpakowując swoje paczki uczniowie z klasy III i IV odnaleźli listy pozostawione przez Mikołaja, które przewodniczący klasy odczytali wszystkim. Cóż to była za radość i jakie emocje. Wszystkim bardzo podobały się prezenty. Następnie na godzinie wychowawczej uczniowie klasy IV wspólnie dekorowali choinkę i swoją klasę, wprowadzając świąteczny nastrój. Podczas apelu Święty Mikołaj zawitał jeszcze raz, tym razem do wszystkich uczniów naszej szkoły, obdarowując jeszcze wszystkich słodyczami. W tym dniu wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył świąteczny nastrój.

         

      • Święto Pieczonego Ziemniaka

        20 października w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” uczniowie klasy III wraz z rodzicami i wychowawcą zorganizowali Święto Pieczonego Ziemniaka. Chcąc uczcić jedno z najpopularniejszych i zdrowych warzyw przygotowali uprawiane przez swoje rodziny ziemniaki. Z tych ziemniaków wykonali frytki, które są jednym z najpopularniejszych dań na świecie. Częstowali nimi swoich szkolnych kolegów, dostarczając im wielu cennych witamin tak potrzebnych do prawidłowego rozwoju człowieka.

        Czy wiecie, że;

        1. Początkowo uprawą ziemniaków trudniły się ludy zamieszkujące Amerykę Południową.

        2. W XVI wieku do Europy ziemniaki przywieźli Hiszpanie.

        3. Do Polski ziemniaki przywiózł król Jan III Sobieski po zwycięstwie pod Wiedniem w 1683 roku.

        4. Prawdopodobnie ojczyzną smażonych ziemniaków jest Belgia.

        5. Belgowie pragną, aby ich danie narodowe zostało wpisane na listę UNESCO.

        6. Największą porcję frytek usmażyli Brytyjczycy – 448 kg.

      • 19 grudnia w naszej szkole panowała wyjątkowa świąteczna atmosfera. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane odświętnie. Na dużej auli odbył się międzyklasowy konkurs kolęd, w którym uczestniczyli również uczniowie klasy III i IV. Do konkursu dzieci przygotowywały się przez miesiąc. Cudownie zaśpiewane kolędy i pastorałki zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Po wspólnym kolędowaniu odbyło spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli wspólnie wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i Panią dyrektor. Spotkanie rozpoczął ksiądz proboszcz wspólną modlitwą. Po wspólnym połamaniu się opłatkiem i złożeniu sobie nawzajem ciepłych życzeń zasiedliśmy do stołów i delektowaliśmy się pysznym żurkiem przygotowanym przez rodziców. Były to chwile pełne magii, uroku i radości.

         

        • Bal Karnawałowy

        •  

           

        • Wycieczka do Generatora Nauki w Jaśle

        •  

          Dnia 22. 02.2023r. uczniowie klas III, IV i VI wybrali się nas wycieczkę do Generatora Nauki w Jaśle. Miały tam możliwość rozwinąć swoje zainteresowania oraz poszerzyć wiedzę i wiadomości z zakresu matematyki, świata ruchu, kosmosu, oraz różnych możliwości pozyskiwania energii poprzez bezpośrednie działanie i eksperymentowanie na różnorodnych urządzeniach i przyrządach.

          Strefa edukacyjno-wystawiennicza jest oparta na postaciach trzech wybitnych uczonych, odkrywców związanych z Jasłem: Ignacym Łukasiewiczu, Hugo Steinhausie i Rudolfie Weiglu. Każda z postaci występuje jako ekspert w swojej dziedzinie: Ignacy Łukasiewicz jest specjalistą od ropy naftowej, technologii jej przetwarzania, wykorzystania energii, inżynierii wydobywczej. Hugo Steinhaus – wybitny naukowiec i specjalista w dziedzinie matematyki i nauk przyrodniczych, których był popularyzatorem. Rudolf Weigl – polski biolog, wynalazca pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, specjalista w dziedzinie biologii, zdrowia, szczepionek, hodowli zwierząt typu mrówki czy pszczoły.

          Oprócz tego uczniowie spędzili również czas w mediatece, w której mogli integrować się ze sobą grając w różnorodne gry planszowe, w szachy oraz korzystać z rozwiązań cyfrowych. Opiekunami wycieczki były Panie: Beata Cygan, Grażyna Rec, Małgorzata Gołąbek.

           


           

        • Wycieczka do kina

        •  

          W dniu 27 kwietnia uczniowie klasy III i IV wraz z wychowawcami Panią Beatą i Panią Grażyną po raz kolejny wybrali się na wycieczkę do kina Helios w Krośnie. Tym razem na film “ Mecz o wszystko”. Przed wejściem na salę zakupiliśmy napoje oraz przekąski w bufecie, czyli standardowo popcorn.

          Mecz o wszystko to podnosząca na duchu historia o ograniczeniach, które mogą obudzić niezwykłą siłę. To opowieść o prawdziwej przyjaźni i nieoczekiwanym zwycięstwie, nie tylko na boisku.

          Z zaciekawieniem oglądaliśmy o pasjonacie piłki nożnej Dylanie, który pod okiem swojego taty-trenera ambitnie pracuje na upragnione zwycięstwo w turnieju. Niestety nieszczęśliwy wypadek sprawia, że pełen zapału młody napastnik musi poruszać się za pomocą wózka inwalidzkiego. Jego miejsce w turnieju zajmuje najlepszy przyjaciel z drużyny, który staje się nowym liderem zespołu. Dylan, pomimo trudności, nadal jest zdeterminowany, aby wygrać Złoty Puchar.

          Po skończonym seansie spędziliśmy jeszcze mile czas przy wspólnym poczęstunku i zabawach interaktywnych w sali zabaw. Tę wycieczkę zdecydowanie zaliczamy jako kolejną do udanych!

           

        • Wiosenne sprzątanie gminy Wojaszówka

        • 21 kwietnia uczniowie klasy IV wraz z uczniami innych klas naszej szkoły przyłączyli się do akcji Wiosenne Sprzątanie Gminy Wojaszówka zorganizowaną z okazji Światowego Dnia Ziemi. Nasi uczniowie, jak co roku, uczestniczyli w sprzątaniu. Utrzymywanie czystości i porządku na terenie Gminy Wojaszówka, dbałości o środowisko naturalne i ochronę przyrody jest naszą wspólną sprawą.

           

        • ​​​​​Przykłady działań w ramach Programu: Serce i Pomoc na języku polskim w klasie IV:

        • ​​​​​​​​​​​​

          1. Lekcja kleksografii - uczniowie bardzo lubią pracować z lekturą "Akademia Pana Kleksa", a w szczególności bardzo chętnie biorą udział w lekcji kleksografii. Na kartkach malują różnego kształtu i koloru plamy, następnie składają je na połowę i otwierają. Ukazuje się ich oczom obraz, dziwne kształty, do których uczniowie mogą domalować różne elementy, następnie wypowiadają się na temat swoich kleksów: wymyślają krótkie opowiadanie dotyczące kolorowych postaci, miejsc, zwierząt, roślin - wszystkiego, co podpowie im wyobraźnia. Pracują w grupach, ucząc się w ten sposób współpracy;  rozwijają wyobraźnię.

          2. Pracując w grupach uczniowie wykazywali się kreatywnością i pomysłowością w trakcie tworzenia plakatu teatralnego. Każda grupa wykonała swój plakat, następnie omówiła jego treść. Uczniowie nawzajem oceniali swoje prace, z których została zrobiona wystawka.

        • Gry planszowe

        • W dniu dziecka uczniowie klasy III i IV otrzymali gry dydaktyczne zakupione ze środków finansowych pozostałych z akcji charytatywnych, w których uczniowie aktywnie uczestniczyli w ciągu całego roku szkolnego. W tym dniu uczniowie obu klas rywalizowali ze sobą grając w szachy, gry planszowe i sprawnościowe. Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w akcjach charytatywnych (Caritas, PCK, Pomoc Ukrainie, Wylosuj Anioła i wielu innym).

        • Praca metodą projektu w klasie IV na lekcjach języka angielskiego.

        • Plecaki z wyprawką od PCK

        • W ramach corocznego wsparcia i  działań  na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża   uczniowie otrzymali plecaki  wypełnione  wyprawką szkolną od PCK.

        • Sprawozdanie z realizacji projektu SP! Serce i Pomoc Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Łękach Strzyżowskich

        • Tytuł programu: Program adaptacyjny dla klasy 4

          Innowacje: „Mądry jak sowa” - klasa 3, "Jestem Czwartoklasistą"- kl.4.

          Ilość uczniów w programie: 13 uczniów klasy 3 i 14 uczniów klasy 4.

          Koordynatorzy: Beata Cygan, Grażyna Rec

          Zrealizowane cele:

          1.Ułatwienie uczniom procesu adaptacji do nowej szkolnej rzeczywistości;

          2. Wdrożenie ucznia do procesu kształcenia w II etapie edukacyjnym (nauczanie przedmiotowe);

          3. Obniżenie stresu i lęku związanego z rozpoczęciem nauki w klasie IV;

          4. Zwiększenie samodzielności uczniów, przełamanie barier, które stawia przed nimi nieśmiałość, brak poczucia własnej wartości;

          5. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i adaptacji ucznia w klasie i szkole

          6. Integracja zespołu klasowego;

          7. Kształtowanie u dzieci pozytywnego stosunku do nauki oraz rozwijanie ciekawości;

          8. Wspieranie rodziców w nowej dla rodziny sytuacji;

          9. Włączenie rodziców do współpracy podczas realizacji programu;

           

          Działania podejmowane przez nauczycieli:

          1. W zakresie współpracy z nauczycielami I etapu edukacyjnego i specjalistami:

          Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego miały miejsce spotkania wychowawcy klasy III z wychowawcą klasy IV, których celem było przekazanie nowemu wychowawcy najistotniejszych informacji o osiągnięciach, trudnościach, potrzebach uczniów oraz dokumentacji klasy, w tym dokumentacji psychologiczno – pedagogicznej. Wychowawca klasy IV oraz pozostali nauczyciele zapoznali się z dokumentacją psychologiczno – pedagogiczną uczniów i opracowali dostosowania i formy pomocy; zapoznali się także

          z ocenami opisowymi uczniów.

           2. W zakresie organizacji pracy:

          Zarówno wychowawca jak i wszyscy nauczyciele uczący w klasie IV ustalili zasady pracy z uczniami i sposoby przekazywania informacji;  przedstawiono uczniom nauczycieli uczących w klasie nowych przedmiotów; uczniowie otrzymali plan zajęć lekcyjnych z uwzględnieniem sal lekcyjnych, w których odbywają się zajęcia dla danej klasy. Nauczyciele zapoznali uczniów z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania; z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole; regulaminami pracowni, organizacją pracy na poszczególnych zajęciach edukacyjnych;  przedstawienie zasad funkcjonowania szkoły – zapoznanie uczniów z regulaminami świetlicy, biblioteki, szatni, pracowni językowej, pracowni informatycznej. Uczniowie na bieżąco otrzymywali pomoc ze strony wychowawcy i nauczycieli w zrozumieniu wymagań jakie stawia przed nimi II etap edukacyjny.  

           

          3. W zakresie spraw wychowawczych:

          Na początkowych zajęciach z wychowawcą został wybrany samorząd klasowy, zostały określone jego działania; wychowawca przydzielił też inne funkcje uczniom w klasie, takie jak: dyżury, podział na sekcje - artystyczną (zajmującą się wystrojem klasy, wykonywaniem okolicznościowych gazetek); porządkową -( wspomagającą dyżurnych w dbaniu o porządek w klasie, sprzątaniu stanowisk po pracy na zajęciach artystycznych, np. plastyka). Grupy te nie zostały wyznaczone na stałe - uczniowie mieli możliwość zmiany po dwutygodniowym okresie. Działania te były jednym ze sposobów na integrację zespołu klasowego przez wspólne działanie; wspólne pokonywanie przeszkód.

          Oddzielna lekcja poświęcona była omówieniu praw i obowiązków ucznia; dzieci zostały zapoznane również z kryteriami oceny zachowania. Cały czas wszyscy nauczyciele na bieżąco poznawali mocne i słabe strony uczniów; obserwowali zmiany w zespole, pozycję uczniów w klasie i w razie potrzeby rozmawiali z uczniami, znajdując czas dla każdego ucznia; pomagając w rozwiązaniu ewentualnego problemu.

          Nauczyciele zachęcali uczniów do chwalenia się swoimi sukcesami; dostrzegali najmniejsze ich sukcesy i doceniali je na forum klasy i szkoły.

           

          ROZWIĄZANIA ZASTOSOWANE W PROCESIE KSZTAŁCENIA, WYCHOWANIA I OPIEKI, MAJĄCE CHARAKTER INNOWACYJNYCH DZIAŁAŃ PROGRAMOWYCH, ORGANIZACYJNYCH LUB METODYCZNYCH

           Działania wychowawców klas III i IV

            W zakresie współpracy z nauczycielami I i II etapu edukacyjnego:

          - organizowano spotkania wychowawcy klasy III z nauczycielami przedmiotów, wychowawcą klasy IV celem przekazywania najistotniejszych informacji o osiągnięciach, trudnościach i potrzebach uczniów,

          - wychowawca klasy IV zapoznał się z dokumentacją uczniów klasy III dot. specjalnych potrzeb edukacyjnych.

          W zakresie współpracy z rodzicami wychowawca:

          - organizował spotkania informacyjno-edukacyjne dla rodziców klasy IV na początku roku szkolnego celem,

          • uświadomienia rodzicom jak pomóc dziecku przekraczającemu próg klasy czwartej,

          • przedstawienia zespołu nauczycielskiego,

          • przedstawienia planu wychowawczego klasy i szkoły,

          • zapoznania rodziców z ofertą szkoły, również pozalekcyjną,

          - na spotkaniach z rodzicami omawiał problemy okresu przejściowego i sposoby radzenia sobie z nimi;

          - organizował pedagogizację rodziców: spotkania z pedagog / psycholog lub wychowawcą nt. trudności adaptacyjnych, specyfiki i warunków nauki w klasie czwartej oraz  radzenia sobie w sytuacjach trudnych, nietypowych;

          - angażował rodziców w organizację imprez klasowych.

           

          Współpraca z rodzicami przebiegała bardzo dobrze i aktywnie: rodzice chętnie angażowali się w inicjatywy podejmowane przez wychowawców klas 3 i 4; mieli dobry kontakt zarówno z nauczycielami jak i dziećmi; uczestniczyli w klasowych zebraniach - z wysoką frekwencją; doradzali wychowawcom, oferowali pomoc w organizacji klasowych imprez i uroczystości, wycieczek.

          W zakresie organizacji pracy:

          - ustalono zasady pracy z uczniami i przekazywania informacji, - przedstawiono uczniom plan zajęć lekcyjnych z uwzględnieniem klas lekcyjnych, wspierano uczniów w czytaniu planu lekcji, znalezieniu właściwych sal lekcyjnych,

          - zapoznano dzieci z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole, regulaminami pracowni, organizacją pracy na poszczególnych zajęciach edukacyjnych


           


           

           

          DZIAŁANIA INNOWACYJNE UKIERUNKOWANE NA ROZWIJANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH UCZNIÓW, A W SZCZEGÓLNOŚCI KREATYWNOŚCI, KOOPERACJI, KOMUNIKACJI I KRYTYCZNEGO MYŚLENIA

           

           

           

          Wybrane obszary zmian:

          - obszar dotyczący organizacji zajęć- rozpoczynanie zajęć codziennym 10-minutowym czytaniem fragmentów ulubionych legend lub baśni tzw. trening w czytaniu. Wdrażanie

          do uważnego słuchania. Wprowadzenie zeszytów w szeroką linię. Oceny cząstkowe w skali sześciostopniowej. podniesienie umiejętności organizacyjnych i społecznych poprzez przygotowanie szkolnych konkursów: szkolny konkurs „Mistrz ortografii”, udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim i Plastycznym pod hasłem: "Obudźmy wiosnę i pszczoły", Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe: „Olimpusek”, „Zuch”, „Synapsik”, „Dyktando (nie tylko) dla orłów”

          lekcje 45 – minutowe; przerwy zgodnie z dzwonkami w szkole; zmiana sal lekcyjnych

          w ciągu lekcji (np. przejście do pracowni językowej, bądź informatycznej); poznanie różnych sal w szkole;- prowadzenie lekcji w obrębie jednej jednostki lekcyjnej ( od podania celu

          do podsumowania);- wdrażanie systemu klasowo – lekcyjnego uczenie się planowania pracy w określonym czasie;- wprowadzenie zasady prowadzenia zeszytu przedmiotowego; umożliwienie dzieciom pisania w zeszycie w szeroką linię, w małej kratce, długopisem; wprowadzenie zapisu lekcji w formie stosowanej w klasach IV – VIII (w porozumieniu

            z nauczycielami klas starszych) – zapisywanie daty, lekcji, tematu, zwrócenie uwagi

          na marginesy; formułowanie i zapisywanie notatki z lekcji, zgodnie z realizowanym tematem zajęć; wprowadzenie indywidualnej metody pracy z tekstem – samodzielna praca uczniów

          z podręcznikiem; usprawnianie tempa czytania i pisania – przepisywanie z tablicy z ograniczonym czasem, wyszukiwanie fragmentów z tekstu; zapoznanie uczniów   regulaminami pracowni (informatycznej, językowej, świetlicy, biblioteki szkolnej, sali gimnastycznej, szatni) objaśnienie zasad i obowiązku stosowania się do nich.

           

          - obszar dotyczący metod pracy

          - Innowacje: „Mądry jak sowa” klasa 3, "Jestem czwartoklasistą" kl.4 -wprowadzenie elementów projektu, folderów czytelniczych, dram, burza mózgów, mapa pojęciowa, słoneczko-(wpłynęły te metody na sprawność intelektualną, do pobudzania zainteresowań), wizyty obserwacyjne nauczyciele klas IV – VIII podczas zajęć w klasie III: obserwacja sposobu pracy grupy, komunikacji nauczyciel – uczeń, uczeń – uczeń, obserwacja pracy uczniów (tempo i organizacja własnej pracy, nawyki dotyczące pracy w klasie); przykładowe lekcje prowadzone przez nauczycieli klas starszych w klasie III (np. w ramach zastępstw) w celu zaprezentowania nowych przedmiotów i poznania przez uczniów nowych nauczycieli; poznania zespołu; wdrażanie uczniów klasy III do współpracy z organizacjami szkolnymi; przekazanie nowemu wychowawcy informacji o wynikach, trudnościach, potrzebach uczniów i zespołu oraz dokumentacji klasy, w tym dokumentacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej; nacisk na integrację zespołu klasowego i i międzyklasowego poprzez wspólne działania i pracę w grupie na lekcjach. Uczniowie klasy III podczas zajęć z edukacji polonistycznej i języka angielskiego przeczytali wiele bajek, baśni i legend. Uczniowie chętnie podejmowali próbę czytania tekstów nawet obcojęzycznych, które pozwoliły im „wejść w magiczny świat” oraz pobudziły ich wyobraźnię. Uczniowie doskonalili wymowę w języku polskim i angielskim, płynne czytanie oraz poznali nowe słownictwo związane z tekstem. Tworzyli własne słowniczki ortograficzne i dzienniczki przeczytanych baśni, bajek i legend. Następnie wykonywali ćwiczenia w małych grupach rozwijające słownictwo. Tworzyli krzyżówki, rebusy i  zgadywanki literowe, ilustrowane słowniczki ortograficzne. Wykorzystywali program PowerPoint do prezentacji streszczeń legend, bajek i baśni. Chętnie przedstawiali scenki dramowe dotyczące przeczytanych tekstów. Dzięki wykorzystanym metodom uczniowie trenowali pracę w grupach, krytyczne myślenie, pobudzili wyobraźnię, nauczyli się prezentować swoje wypowiedzi na forum oraz nauczyli się szacunku wobec zdania innych. Pracowali kreatywnie nadając zużytym przedmiotom nowe życie. Wzmocnili samoświadomość, innowacyjne myślenie i empatię. Uczniowie klasy III nauczyli się rozpoznawać emocje i radzić sobie z nimi.

          - obszar oceniania

          - wprowadzenie elementów oceny kształtującej za wykonanie zadań, wdrażanie uczniów do nowego sposobu oceniania- klasa 4, oceny z zachowania-zapoznanie uczniów z kryteriami; stosowanie pochwał na forum klasy i szkoły; z inicjatywy uczniów został wprowadzony „szczęśliwy numerek” – uczeń, który wylosował swój numer z dziennika, był w danym dniu zwolniony z odpowiedzi ustnej.

          - w zakresie pracy w grupie:

          - określenie zasad pracy w grupie;

          - organizacja zajęć integrujących grupę prowadzonych przez wychowawcę i pedagoga szkolnego;

          - uczenie komunikowania swoich potrzeb oraz porozumiewania się z otoczeniem;

          - budowanie relacji wzajemnej życzliwości, poszanowania i zaufania;

          - ustalenie planu pracy wychowawczej w klasie III i IV oraz zapoznanie z nim uczniów i rodziców;

          - mediacje rówieśnicze.

          Język polski

          - Lekcja kleksografii - uczniowie pracowali z lekturą "Akademia Pana Kleksa". Na kartkach malowali różnego kształtu i koloru plamy, następnie składali je na połowę i otwierali. Ukazywał się ich oczom obraz, dziwne kształty, do których uczniowie mogli domalować różne elementy, następnie wypowiadali się na temat swoich kleksów: wymyślali krótkie opowiadanie dotyczące kolorowych postaci, miejsc, zwierząt, roślin - wszystkiego, co podpowie im wyobraźnia. Pracowali w grupach, ucząc się w ten sposób współpracy;  rozwijali wyobraźnię.

           

          Język angielski

          -Pracując w grupach uczniowie wykazywali się kreatywnością i pomysłowością w trakcie tworzenia projektów o krajach i miastach anglojęzycznych na języku angielskim..Każda grupa wykonała swój plakat, następnie omówiła jego treść. Uczniowie nawzajem oceniali swoje prace, z których została zrobiona wystawka klasowa.

           

           

          Rozwiązania zastosowane w procesie kształcenia:

          Większość zajęć lekcyjnych miała charakter innowacyjny. Nauczyciele stosując aktywne metody rozwijali postawę twórczą dzieci. Głównym celem innowacji jest rozwijanie u uczniów kompetencji 4K. Dąży się aby uczeń był świadomy, zaangażowany, zmotywowany, samodzielny, ciekawy świata, poszukujący zrozumienia, potrafiący współdziałać, doskonale komunikujący się, twórczy i otwarty.

          Kreatywność rozwijali

          - Większość zajęć lekcyjnych miała charakter innowacyjny. Uczniowie na zajęciach z plastyki i techniki rozwijali swoje zdolności manualne i wyobraźnię. Przygotowywali różnorodne prace, które później zaprezentowały na forum szkoły i środowiska lokalnego:

          - dekoracje i upominki wykonane na imprezy środowiskowe i dekoracja korytarzy szkolnych (Dzień Babci i dziadzia, Dzień Rodziny, Dzień Seniora, Mam Talent, Dni Otwarte Szkoły)

          - brali udział w szkolnych, gminnych i powiatowych konkursach plastyczno – technicznych (Jesienny Bukiet, Ozdoby Bożonarodzeniowe, Wielkanoc tuż tuż, Obudźmy wiosnę i pszczoły, Dom, Ogrody dla przyrody

          - spotkanie z malarzem Jackiem Gołąbkiem, wykonanie prac i prezentacja na forum szkoły.

          Kształtowano u uczniów nowe i różnorodne perspektywy podczas muzealnych lekcji historii; zapoznanie się z jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce – zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, zwiedzanie najdłuższego schronu kolejowego na świecie w Stępinie, zwiedzanie krośnieńskiego lotniska i słuchanie o jego bogatej historii, niezwykła lekcja historii w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

          Innowacyjne lekcje przyrody; Obserwacja ciekawych gatunków zwierząt na łonie natury – wycieczka do rancza w Pstrągowej, obserwacja roślin i zwierząt w oranżerii w parku w Łańcucie, w storczykarnii, zapoznanie się z florą i fauną karpackich parków krajobrazowych w Zespole Parków Krajobrazowych w Dukli.

          Uczniowie rozwijali kreatywność doświadczając eksperymentów chemicznych w szkole, fizycznych, technicznych w Generatorze Nauki w Jaśle.

          Komunikację

          rozwijali poprzez wyrażanie myśli i pomysłów podczas wykonywania projektów o sławnych Polakach, krajach i miastach anglojęzycznych i prezentowania ich na forum szkoły. Doskonalili słuchanie aby zrozumieć wiedzę, tradycje, wartości, postawy i intencje poprzez aktywny udział w zajęciach z języka polskiego ( lekcja kleksografii), w Dniu Świętego Patryka , w Dniu Języka Ojczystego, prezentując swoje projekty na apelu z okazji Dnia Języków Obcych.

          Dzielili się myślami, pytaniami, ideami, rozwiązaniami podczas mediacji prowadzonych na lekcjach wychowawczych, dyskutując, uzasadniając swoje zdania , argumentując. Tworzyli scenki dramowe w języku teatru.

          Uczniowie brali aktywny udział w szkolnej wigilii. Brali udział w wydarzeniach czytelniczych organizowanych przez księgarnię z Tuliszkowa, gdzie zachęcali kolegów, rodziców, rodzeństwo do wyboru i kupna książek, rebusów i gier edukacyjnych.

          Kooperacja

          Uczniowie przyjmowali odpowiedzialność za współpracę z innymi i starali się doceniać indywidualny wkład dokonanego przez każdego uczestnika zespołu podczas pracy w grupach na różnych zajęciach, podczas wycieczek integrujących zespół klasowy;

          - wycieczka do Muzeum Zamku w Łańcucie

          - wycieczka do Muzeum Parku Krajobrazowego w Dukli

          - wycieczka do Rancza Stodoła w Pstrągowej

          - wycieczka do Stępiny

          - wycieczka do Zatorlandu

          - wycieczka do Wadowic, Częstochowy i Inwałdu

          - wycieczka do Strzyżowa do Coco – Loco

          - wycieczka do Etnocentrum w Krośnie

          - wycieczka na lotnisko w Krośnie

          - wycieczka do Generatora nauki w Jaśle

          - wycieczki do kina Helios w Krośnie na filmy: Mecz o wszystko, Mój przyjaciel lew

          - wycieczka do Kids Podkarpacie w Jedliczu.

          Wykorzystali własne wytwory plastyczno - techniczne, wokalno – muzyczne do zaprezentowania siebie na imprezach środowiskowych organizowanych w naszej szkole oraz w RCKP w Krośnie; Mam Talent, Dzień Seniora, Dzień Rodziny, Dzień Babci i Dziadzia.

          Myślenie krytyczne

          Uczniowie wyciągali wnioski podczas pracy w grupach i oceniali wytwory innej grupy; zajęcia z robotyki, z informatyki, tańca, karate. Prezentowali projekty z robotyki na forum szkoły.

          Uczniowie uczyli się wrażliwości na potrzeby innych, otwartości, życzliwości, tolerancji, rozwijali empatię, kształtowali pozytywna postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniali postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka angażując się w wiele różnych akcji charytatywnych; Góra Grosza, Szlachetna Paczka, Pomoc dla Ukrainy, przedświąteczna akcja sprzedaży świec Caritas, zbieranie nakrętek, Pomoc dla Ignasia (zbiórka pieniędzy), sprzedaż kalendarzyków PCK, Wylosuj Anioła, Pola Nadziei – kwesta na rzecz krośnieńskiego Hospicjum, Wiosenne Sprzątanie Gminy Wojaszówka. Za zaangażowanie i aktywny udział w akcjach charytatywnych uczniowie otrzymali z PCK plecaki z wyprawka szkolną. Zaprezentowali swoje prawa podczas apelu zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

          Rozpoznawali swoje i innych emocje podczas zajęć ruchowych, gier na terenie szkoły i w plenerze, gry w szachy i gry planszowe związane z bezpieczeństwem; klasowe rozgrywki szachowe, zajęcia w kręgielni w Dobrzechowie, zabawy na placu zabaw we Frysztaku, zabawy w Kids Podkarpacie w Jedliczu, ognisko integracyjne w Wojkówce, uczestniczenie w różnorodnych konkurencjach z okazji Dnia Rodziny, gry i zabawy zręcznościowe z piłkami, gry językowe i mini dialogi w języku angielskim.

          Nauczyciele stosując aktywne metody rozwijali postawę twórczą dzieci- lekcja kleksografii na języku polskim (robienie kleksów i tworzenie krótkich opowiadań do powstałych obrazów), na matematyce - mierzenie wzrostu kolegów, ważenie się uczniów nawzajem, uczenie się tabliczki mnożenia na palcach, na plastyce i muzyce - praca w grupach przy tworzeniu wspólnych prac o wiośnie, na muzyce gra na bum - bum rurkach (na muzyce); na języku polskim - przy omawianiu pracy radiowców - dżwiękowisko (tworzenie współbrzmiących dzwięków na "instrumentach" typu: woreczek, widelec, dzwoneczek, tupanie itp), wykonanie w grupach słowniczków ortograficznych, folderów na podstawie przeczytanych książek, historyjek obrazkowych, układanek, czytanie głośne na forum klasy legend, baśni. Wykonanie strojów według własnego pomysłu. Wykonanie wachlarzy i serc dla bliskich, prezentowanie książek w kąciku na korytarzu szkolnym, czytanie legend i przedstawianie fragmentów w formie inscenizacji, prowadzenie dzienniczków lektur, tworzenie albumików, Zorganizowanie klasowych kącików czytelniczych galeria prac plastycznych do przeczytanych legend, baśni, utworzenie prezentacji w programie Power point na temat reklamy legend, baśni; wspólne wycieczki i spacery po najbliższej okolicy; poza tym nauczyciele przedmiotów zachęcali uczniów do udziału w konkursach., np. Ogólnopolski konkurs wiedzy pożarniczej, konkurs na szopkę bożonarodzeniową, klasowy konkurs z języka angielskiego.

          W zakresie poprawy koncentracji:

          - uczniowie mają wpływ na sposób uczenia się, prezentacji wiedzy – uczenie przez działanie; pobudzanie pozytywnych emocji; uczenie wyciszania i skupiania na lekcjach; pokazanie różnych technik notowania, charakterystycznych dla przedmiotu; dostosowanie tempa pracy do możliwości uczniów (praca w parach, praca w grupach, zespołach); ograniczenie bodzców rozpraszających; uczenie uważnego słuchania; stwarzanie atmosfery bezpieczeństwa emocjonalnego; stosowanie komunikatów podtrzymujących uwagę; dbanie, by materiał zawierał nowości, ciekawostki; akcentowanie ważnych i istotnych kwestii.


           

          PODSUMOWANIE:

          Opracowany Program Adaptacyjny dla klasy IV oraz zrealizowane w maju i czerwcu zadania z uczniami klasy III spełniły swój cel, ułatwiły uczniom przejście przez proces adaptacji do nowej szkolnej rzeczywistości; wdrożyły uczniów do procesu kształcenia w II etapie edukacyjnym (nauczanie przedmiotowe); obniżyły stres i lęk związany z rozpoczęciem nauki w klasie IV; zwiększyły samodzielność uczniów, pomogły przełamać bariery, które stawia przed nimi nieśmiałość, brak poczucia własnej wartości; zwiększyły poczucie bezpieczeństwa i adaptacji uczniów w klasie i szkole; zintegrowały zespoły klasowe; ukształtowały u dzieci pozytywny stosunek do nauki oraz rozwinęły ciekawość. W roku szkolnym 2022/2023 założone cele zostały zrealizowane z powodzeniem. W kolejnym etapie programu należy nadal kontynuować działania innowacyjne.

           

           

           

           

           

        • ROK SZKOLNY 2023/2024

        • KONTYNUACJA PROJEKTU "SERCE I POMOC"

        • WYJAZD INTEGRACYJNY KLASA III I IV

        • Jak zrozumieć sztukę i artystę ? Tego próbowali się dowiedzieć uczniowie klasy 3 i 4 na wycieczce szkolnej do Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie. To galeria sztuki, która poprzez wystawy,warsztaty projekty kulturalne i wiele innych pomaga wprowadzić dzieci, młodzież i dorosłych w świat sztuki. Po obejrzeniu aktualnej wystawy, nasi uczniowie poczuli się jak prawdziwi artyści i z zapałem tworzyli własne nieprzeciętne prace. Po tak wzmożonych wysiłkach należy się przerwa i .... nagroda ! Co innego jak nie.. Pizza ! Przecież każdy artysta, musi odpoczywać.

        • CERTYFIKAT DRUGIEGO STOPNIA

        • Certyfikat Drugiego Stopnia „Klasa  IV na szóstkę” za drugi rok działań  w Projekcie SP! Serce i Pomoc dla Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Łękach Strzyżowskich.

           

          29 września 2023 roku nasza szkoła otrzymała Certyfikat Drugiego Stopnia „Klasa  IV na szóstkę” za drugi rok działań  w Projekcie SP! Serce i Pomoc.

          Koordynatorkami Projektu w roku szkolnym 2022/2023 były panie Grażyna Rec i Beata Cygan.

           

          Opracowany Program Adaptacyjny dla klasy IV oraz zrealizowane zadania z uczniami klasy III i IV spełniły swój cel, ułatwiły uczniom przejście przez proces adaptacji do nowej szkolnej rzeczywistości; wdrożyły uczniów do procesu kształcenia w II etapie edukacyjnym (nauczanie przedmiotowe); obniżyły stres i lęk związany z rozpoczęciem nauki w klasie IV; zwiększyły samodzielność uczniów, pomogły przełamać bariery, które stawia przed nimi nieśmiałość, brak poczucia własnej wartości; zwiększyły poczucie bezpieczeństwa i adaptacji uczniów w klasie i szkole; zintegrowały zespoły klasowe; ukształtowały u dzieci pozytywny stosunek do nauki oraz rozwinęły ciekawość. W roku szkolnym 2022/2023 założone cele zostały zrealizowane z powodzeniem. 

        • Integracyjny Rajd Andrzejkowy

        • Uczniowie klas III, IV w ramach inegracji  wzięli udział w kolejnym rajdzie organizowanym przez krośnieński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego przeszedł do historii.

          Trasa piesza: Szklary – Bania Szklarska (695 m npm) –Przełęcz Szklarska

          Rajd zakończył się w Rymanowie Zdroju wspólnym ogniskiem oraz niespodzianką w postaci lania wosku i wróżb. Na rozpalonych jednorazowych drewnianych kuchenkach dzieci w specjalnych tygielkach topiły wosk, który następnie wylewały do miseczek z wodą. Interpretacja kształtów z wosku budziła coraz to nowe salwy śmiechu – wyobraźnia i inwencja były górą. Uczniowie podczas wyprawy wspólnie się motywowali do przejścia nie łatwej  trasy. W trudnych chwilach pomagali sobie nawzajem. Podczas wróżenia z wosku obmyślali wspólne strategie i pzepowiednie.

        • Wycieczka do Muzeum Kultury Szlacheckiej

        • ​​​​​

          Uczniowie  klas III i IV w ramach integracji klasowych zwiedzili Dwór - Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.  W piwnicach stworzono pracownię piernika, w której wszyscy brali udział w kreatywnych warsztatach pieczenia i dekorowania pierników. Zajęcia odbyły się w piwnicach dworu,  który kiedyś należał do sławnych z wypieku pierników Cystersów.  Ta doskonała zabawa przybliżyła uczniom lokalne zwyczaje i tradycje czyli szczególny czas  jakim są  przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie brali  również udział  w lekcji  muzealnej, w której przewodnik zapoznał ich z ciekawą  historią dworu oraz  wystrojem wnętrz muzeum - tradycyjnej siedziby szlacheckiej.